İrfan Canyıldız: Annem öldüğünde, bende bir şey öldü.


16 sene önce bugün annemi kaybettim. Bir söz vardı, annemin öldüğünü, teyzemin evinde biraz daha papates isteyemediğimde anladım diye, işte sahiden de böyle bir şeydi.

Anneler o kadar gizeldir ki burada annem şöyleydi böyleydi diye anlatmaya gerek yok. Ben çokmşanslıbir çocuktum. Annem benim tüm şansımdı. Tüm olumlu tarafıydı hayatımın. Zaten babasız büyümenin bir eksikliği vardı maddesel olarak. Duygusal pek değil çünkü ben doğmadan vefat etmiş, Allah rahmet eylesin.

Annem öldüğünde bendeki bir şey de öldü, ne olduğunu anlayamadım. İlk birkaç gün hiç ağlamadım. 8 yaşında bir çocuğun belki de anlama kabiliyetini aşan bir durumdu. Hatırlıyorum, evdeki herkes ağlıyordu. Beni aldılar bir odaya götürdüler. Yanıma da teyzemin büyük kızını refakatçi olarak bıraktılar. Benden 10 yaş büyük.

Ben de ağlamaya çalıştım, ağlayamadım. Yani annem ölmüştü. Söz olarak bunkadsr basitti. Ben de o basitlikten çıkamamıştım.

Günler sonra, teyzem aldı beni. Bu geçen zamanda bizim evde kalmıştık. Tek çocuktum. Eşyalar toplandı, ev satıldı. 2 kuzenim vardı. Ayla abla ve Yasin abi. Ayla büyük olduğundan bana iyi davranıyordu. Yasin ile yaşıt sayıldığımızdan onunla ara sıra çocuksu kavgalar ediyorduk.

Ama ne yalan söyleyeyim, onların davrandığı gibi evde hiçbir zaman davranamadım. Mesela buzdolabını açıp kafama göre bir şeyler alıp yiyemedim. Çoğu zaman karnım aç uyudum ama söyleyemedim. Oysa ki teyzem kendi çocuklarından zerre kadar ayırmazdı beni. Üzerime fazlaca titriyordu. Ama işte, annem değildi. Anne yarısıydı belki ama annem değildi.

Emin ellerdeydim. Bir şey istemiyordum, pek konuşkan değildim ama Ayla ve Yasin’e ne alınırsa bana da alınıyordu. Hatta hatırlıyorum, neredeyse ayda bir teyzeöim kuzenleri kenara çeker, “Bakın İrfan sizin kardeşiniz. Sakın üzmeyin onu. Vallahi gebertirim sizi o bize kardeşimin emaneti” der ve ağlardı. Teyzem hayatta. Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Muhteşem bir insan. Ayla abla evli. O kadsr kuvvetli bir bağımız var ki anlatamam. Bir kızı var. Adı Yasemin. Annemin adı…


Beğendiysen Paylaş

Bu Hikayeye İfaden Ne Olur?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Sende mi ? Sende mi ?
0
Sende mi ?
Kahretsin Kahretsin
0
Kahretsin
Şapşal Şapşal
0
Şapşal
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir