Irkçılık Avrupalıların kanında var


Ben Ali Cankasap. Dünkü maçta gördük. Webo için söylenen sözler ve Demba Ba’nın tepkisi. İnsanlar kendilerinin de normal bir insan olduklarını anlatmaya çalışıyorlar. Aslında fark olmadığını anlatmaya çalışıyorlar.

Avrupa ülkeleri ve ABD, yüzyıllardır farklı devlet isimleri altında altında ırkçılık yaptılar. Siyah insanların köle yapılması, toprak sömürmeler vs bunları yapan hep büyük devletler oldu. Şimdi ise akılları başlarına geldi ve notoracism diyorlar. Irkçılığa karşılar yani.

Bu da bir gelişme fakat önce bir bedel ödeseniz iyi olmaz mı? Bir diyeti olmamalı mı bu işlerin? Torunlarınız da ırkçılık yapar elbet. Tarihe bakın, ırkçılık ya da sömürgecilik yapmayan nadir ülkelerden biri Türkiye’dir.

Herkes yazmış, Suriyeliler geldiğinde ırkçılık yapmadınız mı diye. Bu iki konu aynı mı sizce? Evet, ben de istemiyorum Suriyelileri ülkemde normal değil mi? Bu ülkenin vatandaşı olarak bana soruldu mu? İnsanlar evsiz kaldılar, savaştan kaçtılar bize sığındılar, doğru. Başım gözüm üstüne. Ama burada ebedi kalamazlar. Burada suç işleyemezler. Onlara ekstra haklar sağlanamaz. Nokta. Bunları bu şekilde söyleyince ırkçı oluyoruz.

Avrupa’nın eli kanlıdır. ABD’nin de öyle. Yüzyıllardır sömürgecilikle insanların topraklarını işgal ettiler. Yeraltı kaynaklarını emdiler. Bu “negro” olayı da onlardan kalma. Bir anda kurulamıyorlar tabi. Muhakkak kalıntıları olacak. Ama Webo’ya söylenen sözün ardından Demba Ba ne güzel konuşuyor. Adam konuşmaya çalışıyor fakat “beni dinle” diyerek kararlılığını eze eze gösteriyor. “Beyaz birisi hakkında konuşurken ona beyaz insan’ demiyor, sadece ‘insan’ diyorsunuz. Peki neden siyah bir insan hakkında konuşurken ‘Siyah insan’ diyorsunuz?”

Maç ertelenmiş. Başakşehir ve PSG net bir duruş sergiledi. Helal olsun. Bu adilere böyle yüksek ölçülü tepki verilmezse susmazlar.

#Notoracism #Respect @ibfk2014

 


Beğendiysen Paylaş

Bu Hikayeye İfaden Ne Olur?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Sende mi ? Sende mi ?
0
Sende mi ?
Kahretsin Kahretsin
0
Kahretsin
Şapşal Şapşal
0
Şapşal
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir