“Gelecekten çok ümitsizim”


Merhaba. Aslında yaşlı sayılmam ama orta yaşta biri olarak gençlerin bu sosyal medya bağımlılığı beni öldürüyor.

İstanbul Esenler’de oturuyorum. Yaşım 39. Ne zaman kalabalık bir yere çıksam, gençler elinde telefonları sürekli selfie derdinde. Arada Instagram’dan denk geliyor bakıyorum da cebinde 5 kuruşu yok ama öyle fotoğraflar paylaşıyor ki sanırsın babası milyarder. Dünya umurunda değil. Varsa yoksa telefonları.

Hayır bu çocuklar aileleriyle nasıl iletişim kuruyor onu da anlamıyorum. Asıl suçlu aileler bence. Çocuklarıyla ilgilenmeyen, ne yaptıklarını kontrol etmeyen aileler, sonradan çocuklarının telefon bağımlısı olmasını engelleyemiyor.

Daha bebekken çocuklar her ağladığında eline telefondan çizgi film açıp tutturuyoruz. Haksız mıyım? Çocuğun da işine geliyor tabi telefon için ağlayıp duruyor. Aynı çocuk büyüdüğünde telefon için ailesiyle kavga etmez mi?

İster katılın ya da katılmayın, bu Instagram bence çok tehlikeli. Bazı var o kadar güzel kullanıyor ki paylaşımını yapıyor, parasını kazanıyor ya da fikirlerini paylaşıyor. Çoğunluk ise hep şair. Bir havalı fotoğraf altına özlü söz bitti. Sonra sürekli kaç kişi gördü, kaç kişi beğendi diye dakikada bir kontrol et.

Bir araştırma okumuştum. Bazıları telefonları ile bir süre ilgilenemediklerinde, sadece kilit tuşuna basıp kapatıyorlarmış. Yani telefon hayatta mı acaba diye kontrol ediyorlar. Dünyayı Facebook ve Google yönetiyor kimse aksini iddia etmesin. Yakındır bunların daha yoğun hükümdarlığını fazlaca hissedeceğiz.

^Bu yazıda herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Kullanıcının gönderdiği yazı oluğu gibi yayımlanmıştır.


Beğendiysen Paylaş

Bu Hikayeye İfaden Ne Olur?

İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Sende mi ? Sende mi ?
0
Sende mi ?
Kahretsin Kahretsin
0
Kahretsin
Şapşal Şapşal
0
Şapşal
Aşk Dolu Aşk Dolu
0
Aşk Dolu
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir